Pád ze žebříku nebo popálení. Jak postupovat při pracovním úrazu

46 tisíc pracovních úrazů. Tolik nehod se v České republice událo v roce 2015 a oproti předchozímu roku je zranění dokonce o tisícovku více. K nejčastějších úrazům při práci patří namožení, pád nebo nehody na silnici. Bolest a komplikace na straně zaměstnance přitom nejsou tím jediným, co po úrazu následuje: zaměstnavatel totiž musí vše řádně zdokumentovat a oznámit.

Jaké jsou povinnosti zaměstnavatele

Zákoník práce stanovuje, že zaměstnavatel prověří příčiny úrazu a zaznamená je do knihy úrazů. Tato povinnost se týká úrazů bez následků i úrazů, které zapříčinily pracovní neschopnost nebo dokonce úmrtí.

Pokud zaměstnanec utrpí smrtelný úraz nebo nemůže déle než 3 kalendářní dny pracovat, je nutné to neprodleně nahlásit. V ostatních případech stačí oznámit pracovní úraz do 5. dne následujícího měsíce.

Nařízení vlády číslo 201/2010 Sb. stanovuje, komu dát o zranění vědět. Ne vždy je ale nutné informovat všechny instituce:

  1. Policie ČR (pokud máte podezření na trestný čin),
  2. odborová organizace a zástupce pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci,
  3. oblastní inspektorát práce,
  4. obvodní báňský úřad,
  5. zaměstnavatel, který zaměstnance dočasně přidělil k práci jinam,
  6. zdravotní pojišťovna (pokud je úraz smrtelný).

Objasnit, jak k úrazu došlo, přitom není jen tak. Musí u toho být svědci, představitel odborové organizace, zástupce pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, kterého si na 3 roky volí zaměstnanci, a také zraněný pracovník - pokud to jeho zdraví povolí.

Záznam o úrazu za pár minut v agendě Varia

Záznam do knihy úrazů musíte udělat i v případě drobného zranění - je ale na vás, jestli ji vedete písemně nebo elektronicky. Pokud ve svém Variu používáte modul Personální management, je pro vás výhodné zaznamenávat pracovní zranění v agendě Evidence úrazů.

Ve Variu si jednoduše založíte nový záznam agendy Evidence úrazů. Nejprve se zaměřte na kartu Obecné: typ a druh úrazu, pracovní zařazení zraněného, zdroj i příčiny stačí vybrat ze seznamu možností. Datum úrazu, místo nebo činnost dopíšete sami do přehledných kolonek.

V kartě Dokumenty pak můžete přidat jakékoliv protokoly týkající se úrazu a jeho evidence. Všechny informace o úrazu tak budete mít přehledně na jednom místě a stále při ruce.

Evidence úrazů

V agendě Evidence úrazů rychle zadáte důležité údaje. Budete mít jistotu, že jste na nic nezapomněli.

 

Novinky z legislativy a Vario zajímavosti sledujte na našem Facebooku a Twitteru, ať vám neunikne nic důležitého.

 

11 | 2016

Více peněz od ledna 2017. Minimální mzda se zvýší o 1100 korun

Poslanci letos odsouhlasili novelu vládního nařízení o minimální mzdě a nejnižší úrovni zaručené mzdy. Od nového roku proto stoup...
10 | 2016

Jak zrychlit práci s datovou schránkou? Díky Variu to půjde jedna radost

Dvě hodiny pracujete ve Variu, pak posíláte datovou schránkou informace na úřad a vrátíte se opět k Variu. Jenže jste na něco zap...
10 | 2016

Elektronická evidence tržeb se blíží mílovými kroky. Vaše Vario bude včas připraveno

Restauratéři a hoteliéři se budou s EET potýkat už od prosince, maloobchodníci a velkoobchodníci jsou na řadě od března a na osta...
9 | 2016

Dejte si pozor na nezaplacené faktury. Vario vám s hlídáním dlužníků pomůže

Druhotná platební neschopnost je postrachem všech firem. Proto se vyplatí mít perfektní přehled o pohledávkách, které máte vůči o...
9 | 2016

Ušetřete si klikání a vložte na úvodní obrazovku Varia příkazy na míru

Šéf po vás chce pravidelně reporty zakázek v různých fázích procesu a vy je vždy lovíte “z hlubin” Varia. Pokud podob...

Zasílat novinky


Články podle témat

Archiv novinek

2018

Srpen (1 příspěvek)
Březen (4 příspěvky)
Únor (5 příspěvků)
Leden (3 příspěvky)

2017

Prosinec (2 příspěvky)
Listopad (2 příspěvky)
Říjen (4 příspěvky)
Září (2 příspěvky)
Srpen (2 příspěvky)
Červenec (5 příspěvků)
Červen (1 příspěvek)
Květen (3 příspěvky)
Duben (4 příspěvky)
Březen (3 příspěvky)
Únor (2 příspěvky)
Leden (4 příspěvky)