Zjednodušte výrobu. Pomůže automatický přehled o skladu a zakázkách

Jak uspořádat výrobní proces, mít pod kontrolou stav zdrojů i objednávky zákazníků? Pokud ve vaší firmě zpracováváte výrobu a související procesy ručně nebo naopak v příliš složitém systému, přečtěte si více o modulu Výroba.

Výroba se jednoduše popíše, ale složitěji zajišťuje. S přeměnou zdrojů na finální výrobky totiž souvisí spousta dalších kroků:

  • evidence požadavků zákazníků,
  • kontrola a doplňování skladu materiálu,
  • plánování výroby.

Součástí modulu je kromě velké i malá výroba, která zrychlí a zpřehlední výrobní postupy v malé a střední firmě.

Příklad s čajovými směsmi: pro koho se hodí malá výroba?

Modul zajišťuje bezproblémový postup celým kolečkem. Představte si to na následujícím příkladu.

Ve firmě Bezinka už 15 let úspěšně vyrábějí čajové směsi z léčivých bylin. Protože se jim daří, přijali letos nového člověka a mají už celkem 7 zaměstnanců. Na samotné výrobě není nic složitého: mají zavedené postupy a vyzkoušené recepty. Výpočet ceny za práci a za finální výrobky také není komplikovaný.

Každý bylinný čaj je specifický. Jiné složení mají čaje proti nachlazení, na posílení imunity nebo k léčbě žaludečních potíží. Konkrétní objednávky se odvíjí od toho, jaké mají koncoví uživatelé alergie a po čem je právě největší poptávka.

Protože je výroba snadná, ale objednávky nárazové a někdy atypické, využijí ve firmě Bezinka malou výrobu. Modul přijme zakázku od klienta, zkontroluje stav skladu a ihned dá zaměstnancům vědět, které suroviny chybí - funguje jako interní dodavatel.

Modul malá výroba je ideální pro firmy, které mají podobně jako Bezinka jednoduchou výrobu a potřebují celý proces zautomatizovat. Malá výroba se hodí pro firmy zabývající se:

  • kompletací výrobků ze součástek,
  • přípravou směsí koření či kaší
  • nebo například výrobou nábytku či hraček.

Zadejte ceníky a rozdělte si práci

Modul Výroba se skládá ze 3 agend:

  1. Výroba,
  2. Kusovníky
  3. a Operace.

V malé výrobě máte k dispozici první dvě agendy.

Při výrobě nenáročných produktů stačí agenda Výroba. Vystavíte v ní příslušné doklady, sledujete plnění zakázky a nastavíte třeba i demontáž výrobku.

Tato agenda zajišťuje celé řízení procesů okolo výroby. Spočítáte v ní nákladovou cenu výrobku a zajistíte suroviny pro výrobu z vlastního skladu. Pokud zjistíte, že nějaký materiál chybí, přes systém jej doobjednáte.

Přímo v agendě také několika kliknutími vydáte materiál  a přijmete hotový výrobek. O dokončení vás systém včas informuje - pokud už na hotový výrobek čeká zákazník, agenda vás upozorní, že je třeba prodej dokončit.

V agendě Kusovníky pracujete s konkrétním výrobním procesem. Zadáváte suroviny a komponenty, které používáte. Můžete si také určit, kdy do výroby zahrnete vybrané suroviny a kdy je opět z výroby vyloučíte. Komponenty zadáváte do kusovníků hned několika způsoby.

Pokud se vám ale v malé výrobě příliš nechce pracovat se složitějšími kusovníky, vůbec do nich nemusíte vstupovat. Díky tomu, že komponenty výrobku jednoduše složíte i na kartě produktu v katalogu, je pro vás práce v agendě Kusovník volitelnou možností.

Kromě jednoduché výroby zajišťuje Vario také velkou výrobu, která je ideální pro větší firmy s náročnějšími výrobními postupy a normami. Článek o velké výrobě pro vás připravujeme v červenci. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru, ať ho nezmeškáte.

7 | 2017

Malí a střední podnikatelé získají bezúročné úvěry v hodnotě 8,8 miliard

Získat půjčku z fondů Evropské unie je pro malé podnikatele někdy téměř nemožné. Proto jim s tím pomůže Ministerstvo průmyslu a o...
7 | 2017

Využijte své oblíbené klávesové zkratky i ve Variu

Většina lidí používá klávesové zkratky pro běžné i méně obvyklé funkce bezmyšlenkovitě. CTRL+Z pro návrat k předchozímu kroku neb...
7 | 2017

6 změn v EET metodice, které zajímají uživatele Varia

V polovině května vydala finanční správa druhou verzi metodiky k zákonu o EET. Je v ní shrnutá většina dodatků, které vycházely o...
7 | 2017

Jak psát e-maily, které si vaši zákazníci rádi přečtou

Cílit nabídku přesně na vybrané zákazníky a posílat jim informace, které je opravdu zajímají. Marketingové aktivity vám vydělají ...
6 | 2017

Posílejte výplatní lístky na e-mail a ušetřete čas

Příprava výplatních lístků obvykle není práce na hodinu. Lístky je potřeba vytisknout, nachystat pro jednotlivé zaměstnance, rozd...

Zasílat novinky


Články podle témat

Archiv novinek

2018

Srpen (1 příspěvek)
Březen (4 příspěvky)
Únor (5 příspěvků)
Leden (3 příspěvky)

2017

Prosinec (2 příspěvky)
Listopad (2 příspěvky)
Říjen (4 příspěvky)
Září (2 příspěvky)
Srpen (2 příspěvky)
Červenec (5 příspěvků)
Červen (1 příspěvek)
Květen (3 příspěvky)
Duben (4 příspěvky)
Březen (3 příspěvky)
Únor (2 příspěvky)
Leden (4 příspěvky)