Měl dva tituly, ale skončil u pásu. Pak emigrant Orlický vynalezl ERP systémy

Jednou týdně zadáte do sálového počítače data na děrných štítcích a stroj vám “vyplivne” výsledky. Myslíte, že je to nekomfortní, pomalé a nepružné? V současnosti ano, ale před šedesáti lety to byl revoluční nástroj, který usnadňoval americkým firmám řízení výroby.

Málokdo však ví, že za vznik přechůdce ERP systémů vděčíme Čechovi Josefu Orlickému.

V počítačovém pravěku

Budoucí vynálezce se narodil v roce 1922 a o jeho dětství a mládí toho víme jen hodně málo. Musel však být šikovný a chytrý, protože na Karlově univerzitě získal doktorát z práva a z ekonomie.

Po druhé světové válce emigroval do USA. Důvody opět neznáme, ale můžeme předpokládat, že jeho odchod souvisel s nástupem komunistů k moci.

Americký sen

V Americe čekaly ekonoma, který začal používat jméno Joseph Orlicky, těžké časy. Musel začít úplně od začátku. Anglicky moc neuměl a tak mu nezbývalo než vzít zavděk místem pomocného dělníka v továrně.

Ale u pásu v žádném případě nechtěl zůstat. Naučil se jazyk a postupně se vypracoval až do výrobního managementu firmy, která vyráběla traktory ve Wisconsinu. Zabýval se otázkou, jak nejlépe řídit výrobu a uvědomil si potenciál využití sálových počítačů.

Bible pro plánovače výroby

Jako výrobní ředitel vedl tým, který v roce 1961 vyvinul prvního předchůdce ERP. Tyto systémy se nazývaly MRP a sloužily k plánování výroby.

Už o rok později odešel Orlický do počítačové firmy IBM, kde se dál věnoval podnikovým systémům. V roce 1975 publikoval knihu Material Requirements Planning, která se vydává v upravené podobě dodnes. Zemřel v roce 1986.

MRP se postupně zdokonalovalo, až se z něj vyvinul komplexní nástroj řízení nejen výrobních firem. Proto se od začátku devadesátých let začíná používat označení ERP. Mezi moderní ERP systémy patří i Vario.

Zaujal vás článek? Začněte sledovat Altus software na Facebooku nebo na Twitteru a včas se dozvíte o dalších.

8 | 2016

3 nejčastější chyby, které firmy dělají při podávání kontrolního hlášení

Čtvrtletní plátci DPH podávali v červenci své teprve druhé kontrolní hlášení a řada z nich chybovala. Přinášíme vám přehled chyb,...
8 | 2016

[Altus Portal] Podrobný průvodce: co mě čeká, když chci řídit dokumenty v Altus Portal

Už vás nebaví náročné hlídání platnosti dokumentů a toho, jestli je už podepsaly všechny pověřené osoby? Pokud uvažujete o přecho...
8 | 2016

Vario se přizpůsobilo našemu růstu, říká Martin Svoboda z velkoobchodu StarDeco

Na internetu si ráno vyberete designové židle nebo originální lampy a ještě ten den odpoledne je v obchodě StarDeco balí a odesíl...
8 | 2016

V Novatic COATINGS vyměnili “kanón na vrabce” za Vario

Důmyslné propojení agend, které výrazně šetří čas. To je jedna z věcí, kterou na Variu oceňují lidé z Novatic COATINGS. Tato firm...
7 | 2016

Spolehlivý recept na odrazení zákazníků? E-shopu chybí napojení na ERP systém

Představte si, že ajťák, který se vám stará o e-shop a člověk, který vyřizuje objednávky, sedí každý v jiné budově. Nemají telefo...

Zasílat novinky


Články podle témat

Archiv novinek

2018

Srpen (1 příspěvek)
Březen (4 příspěvky)
Únor (5 příspěvků)
Leden (3 příspěvky)

2017

Prosinec (2 příspěvky)
Listopad (2 příspěvky)
Říjen (4 příspěvky)
Září (2 příspěvky)
Srpen (2 příspěvky)
Červenec (5 příspěvků)
Červen (1 příspěvek)
Květen (3 příspěvky)
Duben (4 příspěvky)
Březen (3 příspěvky)
Únor (2 příspěvky)
Leden (4 příspěvky)