[Altus Portal] Firmy šetrné k přírodě přechází na bezpapírové kanceláře

Sedm stromů. Tolik je potřeba pokácet, aby se pokryla roční spotřeba průměrného Evropana. Právě ekologické důvody vedou řadu společensky odpovědných firem k přechodu na bezpapírové kanceláře.

Od stromu k papíru

Přemýšleli jste někdy, jak dlouhou cestu za sebou mají papíry, na které denně tisknete? Mnoho lidí o výrobě papíru nemá představu, a proto si ji nejdřív trochu přiblížíme.

Na začátku je čtyřicet až sedmdesát let starý strom, většinou smrk nebo bříza. Jejich dřevo se nejdřív mechanicky nebo chemicky rozmělní. Pak se přidá chemická buničina a surovina ze zrecyklovaného papíru. Hmota se rozprostře na síta a nechá se odkapat voda.

Papír ještě čeká bělení chlorem a další technologické procesy. Papírny jsou totiž hlavně chemickými továrnami, které mají velkou spotřebu energií a vody. Jedním problémem je tedy kácení původních lesů a jejich nahrazování lesními plantážemi s monokulturou, druhým pak znečištění, které vzniká při samotném zpracování papíru.

Rekord v roce 2008

Dobrá zpráva je, že oproti sousedům v Evropě, jsou na tom Češi ještě poměrně dobře. Zatímco v Německu průměrný obyvatel v roce 2014 spotřeboval 250 kg papíru, Čech jen 129 kg papíru.

Zajímavý je i historický vývoj spotřeby papíru. V roce 1994 typický Čech spotřeboval přibližně 60 kg papíru a od té doby spotřeba rostla. Křivka se zastavila až v roce 2008 na čísle 150 kg. Od té doby spotřeba mírně klesá a jedním z důvodů je i stále větší elektronizace kanceláří.

Ale celosvětově čísla tak příznivá nejsou. Odborníci odhadují, že ročně vzrůstá spotřeba papíru o 25 miliónů tun. Největší vliv na to má pravděpodobně rostoucí segment obalového papíru.

Výhody bezpapírové kanceláře

Firmy přestávají archivovat dokumenty v písemné podobě a raději pracují s jejich elektronickými verzemi. Kromě ekologického aspektu to má i několik dalších výhod:

  • nižší náklady na nákup papíru a barev do tiskárny,
  • více zaměstnanců může pracovat s jedním dokumentem,
  • časová úspora,
  • snadné vyhledávání,
  • eliminace problému s blednutím dokumentů.

Přesná čísla, kolik české firmy ušetří elektronizací, nejsou známá. Ale například Bank of America v devadesátých letech díky elektronické komunikaci snížila objem použitého papíru o 32 % a ušetřila tak milion dolarů.

Chránit přírodu může každá firma

Omezit spotřebu papíru můžete i ve vaší firmě. Altus Portal je komplexní systém na správu dokumentace, který je vhodný pro malé i velké firmy. Díky němu budete mít v elektronických dokumentech vždycky pořádek, pomůžete přírodě a ještě ušetříte.

 

Spotřeba papíru

 

 

6 | 2016

Na pláž nebo na chatu - čas evidovat dovolené je tady

Ještě týden, ještě dva dny, už zítra! V kuchyňce u kávovaru se nemluví o ničem jiném, než o tom, kam se kdo chystá na dovolenou. ...
6 | 2016

Pohlídejte si změny zákonů, máme pro vás legislativní kalendář [infografika]

Změn v zákonech je tolik, že je běžný člověk nestíhá sledovat. Abyste byli vždy v obraze, sledujeme nejdůležitější novinky za vás.
6 | 2016

4 změny v ISO 9001, na které se musíte připravit

Pokud chcete mít i nadále certifikát ISO 9001, zpozorněte. Počítejte s tím, že bude nutné se přizpůsobit aktualizované normě ČSN ...
6 | 2016

Haló, tento úkol čeká na dokončení. Díky upomínkám ve Variu stihnete každý termín

Doby, kdy jste měli monitor polepený post-it lístečky s úkoly, jsou už dávno pryč. Nyní můžete své úkoly pohodlně evidovat ve Var...
6 | 2016

[Altus Portal] Zvyšte důvěryhodnost své firmy. Řiďte dokumenty dle normy ISO 9001

Udržet vysokou úroveň výrobního procesu pomáhá od 80. let 20. století norma ISO 9001. Její vlastnictví navíc dávají často zadavat...

Zasílat novinky


Články podle témat

Archiv novinek

2018

Srpen (1 příspěvek)
Březen (4 příspěvky)
Únor (5 příspěvků)
Leden (3 příspěvky)

2017

Prosinec (2 příspěvky)
Listopad (2 příspěvky)
Říjen (4 příspěvky)
Září (2 příspěvky)
Srpen (2 příspěvky)
Červenec (5 příspěvků)
Červen (1 příspěvek)
Květen (3 příspěvky)
Duben (4 příspěvky)
Březen (3 příspěvky)
Únor (2 příspěvky)
Leden (4 příspěvky)

2016

Listopad (3 příspěvky)
Říjen (2 příspěvky)
Září (2 příspěvky)
Srpen (5 příspěvků)
Červenec (4 příspěvky)
Červen (6 příspěvků)
Květen (4 příspěvky)
Duben (4 příspěvky)
Březen (5 příspěvků)
Únor (4 příspěvky)
Leden (2 příspěvky)