5 EET problémů, které ze zákona snadno nevyčtete

1. březen změnil spoustě českých obchodníků způsob práce – museli totiž začít elektronicky evidovat své tržby. Jenže při návalu novinek člověk snadno zapomene na detaily, a proto jsme pro vás připravili souhrn EET maličkostí, na které byste měli také myslet.

1.    Informační cedulky

Problém: V únoru podnikatele vystrašila kauza informačních cedulek. Média totiž popisovala příběhy hospodských, kteří dostávali pokuty za to, že neměli oznámení umístěné na svých webových stránkách.

Řešení: Metodika k zákonu o EET se o takzvané informační povinnosti zmiňuje na straně 29. Stačí zkopírovat a vytisknout krátký text, který podnikatel vyvěsí ve své provozovně nebo na svém webu, kde se uskutečňují evidované tržby.

Jenže podle dokumentu musí být cedulka i tam, kde firmy nabízejí zboží nebo služby. A to klidně může být webová stránka, na které sice nic nekoupíte, ale podnikatel tam své služby prezentuje.

Finanční správa proto později upřesnila, že oznámení má být jen tam, kde podnikatelé přijímají tržby. Pokud máte kamenný obchod a na webu jen stránku bez e-shopu, cedulku tam mít nemusíte.

2.    Typy účtenek

Problém: Podle metodiky je možné vydat tištěnou, on-line i ručně vypsanou EET účtenku. Podle čeho podnikatelé poznají, za jakých okolností musí účtenky tisknout?

Řešení: Finanční správa upřesnila na svém webu, jak je to s tisknutím účtenek. Při běžném prodeji se s papírovou účtenkou obvykle počítá, pokud se ale prodejce a zákazník nesetkají, podnikatel spíše pošle on-line účtenku třeba e-mailem. Vždy to ovšem musí být uvedené v obchodních podmínkách a tím pádem založené na souhlasu zákazníka.

3.    On-line tržby

Problém: Elektronické tržby jsou dlouhodobě problematickým místem EET. Podnikatelé nevědí, jak evidovat tržby, které jim přijdou například v noci nebo když jsou na dovolené.

Řešení: Problém částečně vyřešili úředníci finančního úřadu v únorovém dokumentu, který vysvětluje evidování on-line tržeb. Důležité je, že podnikateli stačí zaevidovat tržbu zaplacenou kartou nebo přes platební bránu, až se o ní dozví – třeba ráno nebo po víkendu.

Další variantou je, že obchodník ví o objednávce, připravuje balíček, ale ještě nedostal informaci z platební brány o zaplacení. Očekávanou tržbu může předčasně zaevidovat i v této chvíli.

4.    Jídlo a stravování

Problém: Blíží se jaro a s ním i sezóna venkovních stánků s občerstvením. Nikdo ale neví, kolik stolků a židliček může být u stánku, aby jeho majitel mohl evidovat až od 3. vlny.

Řešení: Podnikání s jídlem a občerstvením patří do prvních tří fází EET. Protože je to opravdu složité, sepsali úředníci dokument s přehlednou tabulkou shrnující, kdy evidovat. Řešení tam najdou stánkaři, vinárny, cateringové společnosti nebo i pořadatelé akcí.

5.    Minoritní příjem

Problém: Kdo má více činností, může je začít evidovat v různých fázích podle toho, do které skutečně spadají. Jenže občas se stane, že například řemeslník nebo jiný živnostník eviduje svou hlavní činnost až od 3. nebo 4. vlny a drobný prodej součástek či jiného zboží musí evidovat už od 2. vlny EET.

Řešení: Metodika popisuje takzvaný minoritní příjem, podle kterého si můžete vlny sloučit a začít tak vše evidovat až v pozdější vlně. Musíte ale splňovat nutné podmínky: příjmy z menšinové činnosti nemáte ve zvláštní provozovně, nepřesahují 49 % všech plateb provozovny ani částku 175 tisíc korun ročně.

Pokud to máte přesně naopak a evidujete nejprve hlavní činnost a až pak vedlejší, musíte začít evidovat hlavní činnost v řádném termínu. Evidování minoritních příjmů ale klidně nechte až do příslušné pozdější vlny.

 

Zajímají vás novinky z legislativy? Sledujeme pro vás dění v EET, daních i dalších oblastech. Nenechte si nic ujít na našem Facebooku nebo Twitteru.

2 | 2017

Zjednodušte si obchodování se zahraničím. Vario přiřadí platby k účtům v různých měnách automaticky

Auta , počítače nebo třeba materiály jako sklo a papír . Právě tyto komodity patří k zásadním položkám na seznamu českých v...
2 | 2017

Seznamte se: 5 novinek v práci z domova podle novely zákoníku práce

Homeworking, home office, teleworking neboli práce z domova. Jeden z oblíbených zaměstnaneckých benefitů získá v roce 2017 podr...
1 | 2017

Předejděte zbytečným chybám ve skladových zásobách. Pomůže automatická kontrola přijímaného zboží

Konkurenční firma snížila ceny, ale vy si toho všimnete až za několik dní a to je pozdě – váš zákazník už mění dodavat...
1 | 2017

Poslanci zamítli výjimky z EET pro on-line platby a pro podnikatele s paušálem

Majitelé e-shopů a drobní živnostníci dlouho čekali, jak to dopadne s výjimkami z EET, které na konci listopadu navrhl ministr fi...
1 | 2017

EET? Vario vyřešilo novou povinnost velmi inteligentně, říká Josef Rubáš z KT UNICOS

Majitel společností KT UNICOS a KINETIC KT Josef Rubáš zná všechny novinky ve Variu z první ruky . Jeho firmy samy používají Var...

Zasílat novinky


Články podle témat

Archiv novinek

2018

Srpen (1 příspěvek)
Březen (4 příspěvky)
Únor (5 příspěvků)
Leden (3 příspěvky)

2017

Prosinec (2 příspěvky)
Listopad (2 příspěvky)
Říjen (4 příspěvky)
Září (2 příspěvky)
Srpen (2 příspěvky)
Červenec (5 příspěvků)
Červen (1 příspěvek)
Květen (3 příspěvky)
Duben (4 příspěvky)
Březen (3 příspěvky)
Únor (2 příspěvky)
Leden (4 příspěvky)